Historia pewnego ołówka - ołówki reklamowe

Drewniane ołówki reklamowe
Często po niego sięgamy, jednak nigdy się nie zastanawiamy, kto, kiedy i gdzie wpadł na pomysł wynalezienia przyrządu kreślarskiego, zwanego ołówkiem. Jego historia jest długa i dość interesująca, a o przydatności ołówka w życiu codziennym nie trzeba chyba kogokolwiek szczególnie przekonywać.

Ołów i silver-point


Historia ołówka rozpoczęła się najprawdopodobniej w XIV wieku, kiedy to europejscy artyści zaczęli używać ołowianych, ocynkowanych lub wykonanych ze srebra prętów do tworzenia tzw. rysunków silver-point. Jest to metoda wykonywania rysunku za pomocą cennego metalu, najczęściej srebrem, który to na początku jest szary i matowy, natomiast z czasem staje się brązowy. Takim stylem posługiwał się na przykład Leonardo da Vinci. Polska nazwa ołówka została najprawdopodobniej zaczerpnięta od ołowiu, którym pisali starożytni Egipcjanie, Grecy, a także Rzymianie.

Do wyboru, do koloru


Sytuacja uległa diametralnej zmianie w momencie odkrycia czystego grafitu. Miało to miejsce w Anglii w 1564 roku. Wówczas to światowa kariera ołówka grafitowego nabrała olbrzymiego tempa. Zaczęły powstawać coraz bardziej wymyślne, a przy tym i praktyczne ołówki. W 1858 roku opatentowano np. pierwszy ołówek z gumką, który jest obecnie powszechnie używany zarówno przez dorosłych, jak i dzieci. Później zaczęły się pojawiać najprzeróżniejsze modele drewniane i metalowe o odmiennej twardości oraz zastosowaniu, a że żyjemy w świecie obrazkowym, powstają również wielokolorowe drewniane ołówki reklamowe. W końcu reklama dźwignią handlu. 

Przypadek, który zmienił wszystko


Jako ciekawostkę można przytoczyć sposób, jakiego używano dawniej, aby zetrzeć ślady po ołówku, a tzw. „gumka myszka” wówczas nie istniała. Otóż do ścierania naniesionego ołówka służyła zwykła skórka od chleba. Dopiero w 1770 roku niejaki Joseph Priestley zupełnie przez przypadek spostrzegł, że kauczuk doskonale usuwa grafit z kartki. I takim to przypadkowym zrządzeniem losu odkryto jeszcze jedno praktyczne zastosowanie kauczuku. Pomysł połączenia tych dwóch elementów w jedno narzędzie pisarskie przypisuje się Amerykaninowi Lippmanowi, który zarobił na tym patencie fortunę.

Twardy czy miękki?


Jak już wspomniałem wyżej, ołówki mają różną twardość, a tym samym zastosowanie. Te najtwardsze używane są z reguły w rysunku technicznym i są oznaczone literą „H” (ang. hard), natomiast te miękkie są przede wszystkim używane w rysunku artystycznym (oznaczenie „B”, czyli ang. black). Dostępne są również ołówki pośrednie posiadające oznaczenia „HB” oraz „F”, które najlepiej spisują się podczas zwykłego pisania. Ogólnie wyróżnia się aż 20 różnych stopni twardości.

Komentarze

Popularne posty